Babeszjoza – najważniejsze wskazówki

Babeszjoza u pieska – znaki i dodatkowo przyczyny choroby, jak leczyć?

Babeszjoza jest częstokroć powstającą u czworonogów chorobą odkleszczową. Jeżeli zatem zdarza nam się prowadzić naszego pupila na spacer do parku czy lasu, powinniśmy znać w jaki sposób zidentyfikować jej symptomy. Wczas rozpoznana babeszjoza jest osiągalna do gruntownego wyleczenia. Nie leczona potrafi doprowadzić natomiast do śmierci zwierzęcia.

Przyczyny i także zwiastuny choroby

Babeszjoza zagraża pieskom w jakimkolwiek wieku, wszak ogromnie wrażliwe są psiaki młode, które mają poniżej 8-go miesiąca życia. Podniesione ryzyko zainfekowania się obowiązuje też psiaków odmian: greyhound oraz pitbull. Przypadłość ta zwana jest także piroplazmozą i także zagraża naszym czworonożnym przyjaciołom niestety nie zaledwie podczas sezonu letniego. Gdy temperatura na zewnątrz wykracza 5 stopni Celsjusza, pies może prawdopodobnie zainfekować się babeszjozą. Szczególnie wszak do zakażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi psa oraz zostanie w nim więcej niżeli dobę, infekcja jest wysłana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się upowszechniać. W trakcie przebiegania owego procesu notorycznie dochodzi do niebezpiecznych stanów zapalnych istotnych narządów. Zachodzi to wówczas z walki układu odpornościowego z rzęsistkiem powodującym babeszjozę, plus z straty czerwonych krwinek. Zasadnicze sygnały infekcji pojawić się mogą zaledwie po około 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, modyfikacja zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Następnymi przejawami nie leczonej infekcji mogą stanowić takie problemy jak: powiększenie śledziony, temperatura, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Gdy ponadto dojdzie do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydolnością nerek, obrzękiem kończyn, oraz bezdyskusyjnie, niestety ze śmiercią psa.
zamów teraz najlepsze legowiska dla psów https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Ocena

Najskuteczniej rozpoznać babeszjozę przez zastosowanie badania krwi. Gdy w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za przypadłość, możemy mieć gwarancję co do zbadania. W poszczególnych wypadkach pasożyty umieją nie być od razu widoczne i także niezbędne jest wzięcie większej ilości próbek krwi oraz wykonanie dodatkowych badań.

Babeszjoza u pieska: w jaki sposób działać?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie proste. Nie występuje bowiem jeden preparat, jaki z prostotą zwyciężył ową chorobę. Leczenie babeszjozy składa się z stosowania antybiotyków, farmaceutyków przeciw pierwotniakom, oraz sterydów. Nadarza się jeszcze, iż w rezultacie utraty czerwonych krwinek konieczna staje się transfuzja krwi. Leczenie trwa od paru dni do choćby paru tygodni. Najwłaściwsze przewidywania są wówczas, gdy choroba zostanie ujawniona jeszcze nim dojdzie do głębokiego ubytku czerwonych krwinek.