Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Przez swoje niewielkie rozmiary jest dobrą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość dna klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy hodować tam więcej świnek.Ważnym jest, by pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż grozi to zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa znacznie twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto dbać o czystość w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w środku niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuła się bezpieczna, gdyż będzie miała norkę, gdzie może skryć się na odpoczynek albo ochłonąć, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html klatka dla świnki morskiej